12 3 6 9
00 : 00 : 00 --
TCMB
USD
EUR
döviz alış
5.5398
6.1414
döviz satış
5.5497
6.1524
efektif alış
5.5359
6.1371
efektif satış
5.5581
6.1617
,
Bugün
°C   °C
Yarın
°C   °C
 

Çocuk Dişleri (Pedodonti)  --   Süt Dişlerinden Kök Hücre

Süt Dişlerinden Kök Hücre

Çocuğunuzun süt dişinden elde edilen ve BioEDEN´de saklanan kök hücreleri, ailenize huzur vereceği gibi gelecek için de sağlam medikal bir kaynağa sahip olmanızı sağlayacaktır.

Çocuğunuzun süt dişinden elde edilen ve BioEDEN´de saklanan kök hücreleri, ailenize huzur vereceği gibi gelecek için de sağlam medikal bir kaynağa sahip olmanızı sağlayacaktır.

Tıp hızla ilerliyor!

2003 yılında NIHD deki bir pediatrik dentist Dr. Songtao Shi, çıkan bebek dişlerinin; kök hücrelerin mükemmel bir kaynağını teşkil ettiğini keşfetmiştir. Kök hücre araştırması birçok ciddi hastalığı ve tıbbi şartları kötüleştiren birçok durumu tedavi etmedeki en vaatkar yollardan bir tanesidir. Bu, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, jüvenil diyabet, spinal kord hasarı, MS, ALS, ve kanser ve kalp hastalıklarının belirli formları gibi durumlar için çareler üretebilir.

Hergün yeni bir hastalığın daha tedvisinde kök hücrelerinin kullanıldığı görülüyor. Örneğin kemik iliği nakli gerektiren tedavilerde kişinin kendisi; anne- babası ve ya kardeşlerinde süt dişi kaynaklı kök hücreler kullanılabilir .Bu tedaviyle, işlevini yitirmiş hücrelerin yerini sağlıklı hücrelerin alması sağlanmaktadır.

Kök hücre nedir?

Kök hücreler, insan vucudunda bulunan ve her türlü vücüt hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Bu "usta" hücreler vücudun neresinde bir onarım ihtiyacı varsa oraya giderek gereken hücre tipine dönüşür ve hasarı onarırlar. Kalp krizi geçirende kalbe; siroz olanda karaciğere; kemiği kırılanda kırık hattına giderek gerekli tamiratı yaparlar. Hangi tip hücre ve dokuya ihtiyaç varsa ona dönüşürler.

Kök hücre ile tedavi edilebilen hastalıklar arasında, Parkinson ve Alzheimer; diyabet, omuriliğin zedelenmesi, bazı kanser türleri ve kalp hastalıkları da yer almaktadır. Bu tür rahatsızlıkların tedavisinde kök hücresi terapisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzlerce kere, tüm dünyada ise binlerce kere gerçekleşmiştir. Kök hücresi kullanılarak yapılan tedaviler hergün çeşitlenerek hızla artmaktadır. Buna ragmen, kök hücrenin gelecekte saglayacağı tedavi imkanlarını dikkate alırsak, henüz yolun başında sayılırız.

Kök hücre nerede bulunur?

Özellikle dört yerde daha fazladır: yeni doğan bebeğin kordon kanında; süt dişlerinde; kemik iliğinde ve uyarılmış çevresel kanda.

Kök hücresi tedavisindeki en büyük zorluklardan bir tanesi uygun bir bağışcı bulmaktır. Uygun bağışcı bulunsa dahi, cerrahi işlemle kemik iliğinin alınması riskli ve pahalı bir süreçtir. Oysa çocukların süt dişleri, kolaylıkla kök hücresi elde etmek için ideal bir kaynaktır. Çünkü herhangi bir cerrahi işlem gerektirmez ve 5 ila 13 yaş arasında kendiliğinden düşen 12 uygun süt dişi bulunmaktadır. (alt ve üst kesici ve kaninler)

Süt dişlerinin hücreleri, kök hücreleri gibi davranırlar: hızla çoğalırlar, sinir benzeri hücreler halini alabilirler. Bu hücreler, süt dişi kaynaklı multipotent kök hücreler SHED (Stem Cells from Human Exfoliated Decidious Teeth) olarak adlandırılmaktadır. Bilim adamları, sütdişi kök hücrelerinin, yetişkin hücrelere nazaran tam gelişmemiş olmasından dolayı, çok daha fazla doku tipi oluşturma potansiyeline sahip olduğuna inanmaktadır. 

Hayat kurtarma potansiyeli olan bu kök hücreleri korumaya almaktan daha mantıklı ne olabilir?

BioEDEN nedir?

BioEden süt dişi kök hücresi işleme ve saklama bankasıdır.

BioEDENde süt dişinden kök hücreleri elde etme işlemleri gerçekleştirilir ve dondurularak korumaya alınır.

BioEDEN, FDAdan (Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu) lisanslı bir müessesedir ve süt dişi hücrelerine yönelik olarak açılmış ilk işleme laboratuarı ve saklama bankasıdır. Tesisleri, Austin-Teksas’tadır.

Garanti:

Bioeden´de her bir diş, özenle ve ödün verilmez etik ilkeler çerçevesinde ele alınmaktadır. BioEDEN Inc., işleme ve koruma hizmetlerinde tam bir garanti sunarak sektörde liderliğini sürdürmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için www.bioeden.com ziyaret edebilirsiniz.