12 3 6 9
00 : 00 : 00 --
TCMB
USD
EUR
döviz alış
5.5398
6.1414
döviz satış
5.5497
6.1524
efektif alış
5.5359
6.1371
efektif satış
5.5581
6.1617
,
Bugün
°C   °C
Yarın
°C   °C
 

FETHİYE  --   Genel Bilgiler
300

Coğrafi Yapısı :
Doğa güzellikleri ve zenginlikleri ile olduğu kadar da tarihi ve  turistik  önemiyle  dikkati  çeken Fethiye ilçesi; Anadolu’nun Güneybatısında,  37 00 Kuzey, 36 15’ 28 50’batı, 29 50 doğu boylamı çizgileri arasında, güneyde Eşen Çayı’nın Akdeniz’e döküldüğü Çayağzı; ve Kaş ilçesi, batıda Kapıdağ Yarımadası ve Dalaman İlçesi; doğuda Korkuteli, Elmalı, kuzeyinde Gölhisar ve Çameli İlçeleriyle çevrili olarak,Akdeniz bölgesi ile Ege bölgesini ayıran hattın Akdeniz bölgesi içinde kalan tipik bir kıyı kentidir.  

Yüzölçümü 2686,411 Km2 olup,  önemli Akarsuları Kargı ve Eşen çayıdır. En yüksek dağları sırasıyla Babadağ, Akdağ, Mendos ve Girdev Dağları teşkil etmektedir. Önemli ovaları Eşen ve Fethiye ovalarıdır. İlçe hudutlarında birbirinden güzel çoğunluğu Denize dik olarak inen 180 koy-körfez bulunmaktadır. Kıyı uzunluğu 167 Km. olan İlçede 18 adet ada mevcut olup, bu adaların önemlileri Şövalye, Kızılada, Katrancı, Tersane, Domuz, Yassıca, Gemile, Ayanikola, Karacaören  adalarıdır. 


Karakteristik Akdeniz ikliminin görüldüğü ilçede; Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. İlçe yüzölçümünün 72%’lik bölümü  ormanlık  ve makiliklerle alanlarla kaplıdır.

Fethiye 111. jeolojik zamanda yoğun tektonik harekelere uğramış, meydana gelen çökme ve yükselmelerle, koylar ve burunlar oluşmuştur.

Fethiye Anadolu’nun güney batısındadır. Coğrafi bölge olarak Batı Akdeniz bölgesindedir. Kıyıları 110 km uzunluğundadır. Doğusunda Elmalı ve Korkuteli, kuzeyinde ise Gölhisar ve Çameli ilçeleri bulunur. Yüzölçümü 3059 km2 dir. Torosların başlangıcını teşkil eden dağlar yörenin yükseltileridir. Denizi birdenbire derinleşir. Yer yer 200 m’ye ulaşan derinliği vardır. Dağlar denize dik olarak iner. Bu dağların arasında yüzlerce koy vardır.

Dağları :
En yüksek dağı, Doğudaki Akdağdır. Yüksekliği 3025 m dir. Şehrin sırtını dayadığı Mendos Dağının yüksekliği 1400 m, Baba Dağının yüksekliği 1575 m dir. Diğer dağları; Çal Dağı, Kızılbel, Elcik Dağı, Gargın Dağı, Karumca, Avlan, Girdev, Erbel, Gülebe, Dokuzgöl, Erendağ ve Sandık Dağıdır.

Ovaları :
Fethiye Ovası, Seki Düzlüğü, Eşen Ovası, Günlukbaşı Kargı ve Üzümlü Düzlüğü.

Akarsuları :
Eşen Çayı ve Yanıklar Çayı Fethiye’nin en büyük çaylarıdır. Diğer çaylar ise şunlardır Akçay, Ezene Deresi, Güneşli Deresi, Indile Çayı, Karaçay, Karanfllli Çayı.

Adaları :
Şövalye adası-, Kızıl Ada-, Yaslıca Adaları, Hacı Halil Adası, Katrancı Adası, Delikli Adalar, Domuz Adası, Karacaören Adası, Tavşan Adası, Göcek Adası.

İklimi :
Fethiye ilçesi Akdeniz iklim kuşağındadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ilik ve yağışlı geçer. Yayla kesimleri yaz aylarında serin olur.

Bitki Örtüsü :
Topraklarının %75 ormanlarla kaplıdır. Bu ormanları oluşturan ağaç türleri şunlardır:
Kızıl çam, günlük,. funda,. mersin, zeytin,. zakkum,. okaliptüs, mersin,. adaçayı.

Hayvanları :
Y-üzün üzerinde kuş türleri olduğu tespit edilmiştir. Bunların başlıcaları şunlardır: Tarla kuşu, çalı kuşu, serçe, bülbül, ispinoz, guguk kuşu, cırnık kuşu, ardıç kuşu, doğan, atmaca, baykuş, kartal, şahin, keklik, leylek, ördek, kara meke, bıldırcın, kırlangıç, flamingo, martı, balıkçı, Çin çin ve karabataktır. Diğer hayvanlar: Caretta- Caretta, su kaplumbağası, kara kaplumbağası, sincap, sansar, kurt, tavşan, porsuk, tilki, ayı, geyik, domuz, kirpi, yılan ve akreptir.