12 3 6 9
00 : 00 : 00 --
TCMB
USD
EUR
döviz alış
5.5398
6.1414
döviz satış
5.5497
6.1524
efektif alış
5.5359
6.1371
efektif satış
5.5581
6.1617
,
Bugün
°C   °C
Yarın
°C   °C
 

TEDAVİLER  --   Acil Diş Hekimliği

DİŞ AĞRISI:
- Ağzı ılık suyla çalkalayın.
- Dişler arasında kalmış yiyecekleri çıkarabilmek için diş ipi kulllanın.
- Eğer şişlik varsa;yanağın dış tarafından soğuk kompres uygulayın.Kesinlikle sıcak kompres uygulamayın, ağrıyan dişin veya dişetlerinin üzerine asprin, alkol koymayın.
- Asprin dışında bir ağrı kesici alabilirsiniz.
- En kısa zamanda bir dişhekimine gidin.

DİŞ TRAVMALARI:
Travma oluştuktan sonra en kısa sürede diş hekimine ulaşmak yapılacak tedavinin başarısını arttırır. Hemen uygulanacak tedavi ile dişin canlılığını yitirmemesi, oluşabilecek rahatsızlığın giderilmesini ve dişin eski şekline ve fonksiyonuna getirilmesini kolaylaştırır.

Travma sonucu diş kırılmışsa, kırık parçanın bulunması ve temiz su, serum fizyolojik ya da süt içersine konarak en kısa sürede diş hekimine getirilmesi ile kırık parçanın dişe yapıştırılması ve restorasyonun daha estetik ve doğal olması sağlanabilir.

Dişe gelen şiddetli bir travma dişin yuvasından tamamı ile çıkmasına neden olabilir.

Yerinden çıkan bir diş sürekli bir diş ise, diş bulunduktan sonra süt, serum fizyolojik gibi bir sıvı içinde ya da hastanın kendi dilinin altında dişin köküne dokunulmadan dişhekimine en kısa sürede ulaştırılması gerekmektedir.
Bu tür travmaya uğramış dişler, doğru koşullarda ve en kısa sürede dişhekimine getirildiğinde başarılı bir şekilde yeniden yuvalarına yerleştirilebilir ve fonksiyon görmeleri sağlanabilir.