12 3 6 9
00 : 00 : 00 --
TCMB
USD
EUR
döviz alış
5.5398
6.1414
döviz satış
5.5497
6.1524
efektif alış
5.5359
6.1371
efektif satış
5.5581
6.1617
,
Bugün
°C   °C
Yarın
°C   °C
 

TEDAVİLER  --   Kanal Tedavisi
300

Dişin içinde yeralan, pulpa denilen, damar - sinir paketinin çürük nedeniyle enfekte olması yada travma nedeniyle canlılığını yitirmesi durumunda, dişin pulpasının çıkarılarak yerinin dolgu maddeleri ile doldurulması işlemidir. Bu şekilde dişler çekilmeden ağızda tutulmuş olur.

 

PULPA NEDİR; İçinde damar ve sinirlerin bulunduğu dokudur. Dişin beslenmesi ve canlılığı bu doku sayesinde olur. Pulpa diş travmaya uğradığında veya çürük nedeniyle bakterilerin etkilerine uzun süre maruz kaldığında hastalanır ve canlılığını yitirir. Bu durum tedavi edilmezse kök ucunda iltihabi reaksiyonlar meydana gelir ve abse oluşur, şişlik meydana gelir.

Kanal Tedavisinin Aşamaları
* Hastanın ağrı duymaması içinanestezi yapılır.
* Dişin ağız içindeki kısmında görülen bütün çürük dokular temizlenir ve kök kanallarına ulaşmak için pulpa odası genişletilir.
* Kanal aleti ile girilip kök ucuna kadar ulaşılır ve aşama aşama genişletilir. Özel dezenfektan solüsyonlarla kanal içi yıkanır.
* Dişte enfeksiyon varsa yada kök ucunda lezyon varsa bunlar tedavi edilene kadar ara seanslarda pansuman yapılır.
* Dişten gelen herhangi bir akıntı olmadığı zaman kanal içi doldurulur ve vakanın durumuna göre dolgu veya porselen kron yapılır.

Öncelikle şu bilinmelidir ki, doğal dişin yerini hiç bir yapay diş tutmaz. Dolayısıyla doğal dişlerimiz tedavi ederek son noktaya kadar korumalıyız. Dişlerimizden biri hastalandığında en bilinen koruma yöntemlerinden biri de kanal tedavisidir. Kanal tedavisi hasar görmüş dişlerin korunmasında yardımcıdır. Pulpa (sinir, kan, lenf damarlarını içeren dişin içindeki yumuşak tabaka), kendini tamir edemeyecek derecede hasar gördüğünde pulpa ölür. genellikle buna, kırık dişlerdeki veya derin çürüklerdeki bakteriler sebep olur. Bakteriler dişin özünde iltihaba yol açar. Hasar görmüş veya hastalanmış pulpa çıkarılmazsa diş ve çevresindeki dokular enfeksiyona maruz kalır. Ve sonunda dişinizi tamamen kaybedebilirsiniz.

Kanal tedavisi nedir ve nasıl uygulanır?
Kanal tedavisi pulpanın hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir. Önceki yıllarda hastalanmış yumuşak diş tabakasıyla karşılaşıldığında tek çözüm çekim iken, günümüzde bu dişleri tedavi etmek mümkündür.

Kanal tedavisi yapılmazsa ne olur?
Derin çürük ve çatlak dolayısıyla pulpanın kendini iyileştiremeyeceği durumlarda diş canlılığını kaybeder, enfeksiyon bütün dişe yayılabilir. Kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundaki dokulara kadar ulaşabilir. Dişi çevreleyen çene kemiği de iltihaplanarak aşınır. Meydana gelen bu boşlukta abse oluşur. Bu tabloya ağrı ve şişlik de eşlik eder ve diş kısa zamanda kaybedilir.