12 3 6 9
00 : 00 : 00 --
TCMB
USD
EUR
döviz alış
5.5398
6.1414
döviz satış
5.5497
6.1524
efektif alış
5.5359
6.1371
efektif satış
5.5581
6.1617
,
Bugün
°C   °C
Yarın
°C   °C
 

Bizden Haberler -- Sağlıklı dişlere sahip olmanın yolu
300

Düzgün dişlere sahip olmak özellikle de doğal dişlerimizi koruyarak sahip olmak her yaşta mümkün.
Düzgün temiz ve beyaz dişler gerçekten de kişinin kendine verdiği önemi, kültürel yapısını, karakterini ortaya koymakta. Çok düzgün dişleri olan kişilere herkes imrenir. Buna sahip olabilmeniz için teknoloji ve bilim bize tüm olanakları sağlanmakta.

Evet orthodonti bize çok güzel imkanlar tanıyor. İster 30 yaşında olun ister 60 yaşında dişlerinize tel takılması ile dişlerimizi düzeltebiliriz. İster inanın ister inanmayın doğal dişlerinizi koruyarak ve de çok kısa zamanlarda sadece estetikle ilgili düzenlemeleri yapabiliyoruz. Ve bu distellerinin dişle aynı renk olanları hatta ve hatta görünmeyenleri bile var.
Düzgün dişlere sahip olduktan sonra daha beyaz dişler isteriz. Dişlerinizin 10 kat daha beyaz olmasını istermisiniz ? Artık bu da mümkün. Yeni beyazlatma sistemleri ile 1,5 saat sonra dişleriniz 8-10 kat daha beyaz olmakta. Özellikle bu noktada hastalar diş yüzeyi temizliği ile beyazlatma işlemini tam ayırt edememekte.
Dişlerinizi günde iki kere özelliklede gece yatmadan önce düzgün teknik ve sadece fırçalamış olmak için fırçalamayıp, 3 dk süreyi kullanarak diş etini ve her dişi tek tek fırçaladığınızdan emin olarak fırçalarsanız ve günde bir defa diş ipi kullanırsanız sizin, doktorunuz tarafından yapılan diş yüzeyi temizliğine ihtiyacınız kalmaz.
Besin artıklarından diş yüzeyine yapışan kalıntıları fırçalama ile temizlediğimiz sürece, sağlıklı temiz diş ve diş etlerine sahip olursunuz. Dişlerinizin rengi, ten renginiz, saç renginiz gibi kalıtımsal bir özelliktir. Beyazlatma dişinizin doğal rengini daha beyaz yapabilmemizi sağlamakta.
Beyazlatma ile ilgili en çok sorulan soruların başında ´Beyazlatma işlemi dişlerime ve diş minesine zarar verir mi?´ sorusu geliyor.
Hayır vermez diş yapısı gözle görülmeyen kanalcıklar içermektedir ve bu kanalcıklar içinde de sıvı vardır. Dişimiz ağız içinden sürekli sıvı emmektedir. Tıpkı bir sünger gibi bu yüzden çok içilen çay, kahve, cola, kırmızı şarap gibi renkli içecekler dişlerin rengini koyulaştırmaktadır. Bu sistem dişin yapısını bozmadan sıvı dengesinin değişimi ile bu beyazlatmayı yapmaktadır. Kesinlikle dişin yapısına zarar vermez, diş minesini aşındırmaz.

Ağrılı bir işlem mi?
Uygulama sırasında tamamen ağrısız bir işlem müzik dinleyerek, televizyon seyrederek 1,5 saat uzanıyorsunuz. Doktorunuz işleminizi yapıyor. İşlemden sonra 100 kişiden 5’inde sadece bir gün süren gittikçe hafifleyen bir hassasiyet görülmüştür. Tek bir ağrı kesici ile çok kolay kontrol edilebilir ve bir günü geçmeyen bir hassasiyettir.’
Ne kadar süre dişler beyaz kalacak ?
İşlemden sonra düzgün fırçalama ve renkli sıvı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanız koşuluyla 3 yıllık süreye uzatabilirsiniz. Bunun yanında eve verilecek ev beyazlatma kiti ile her ay 1 saatinizi ayırarak vereceğimiz ilacın uygulanması ile bu süreyi uzatabilir aynı zamanda ilk günkü beyazlığınızı koruyabilirsiniz. Beyazlığı takviye etme amacıyla kalem ruj şeklindeki beyazlatma ilacını dişlerinizi fırçaladıktan sonra dişlerinize sürüp 3 dk bekleyip yine dişlerinizin ilk günkü beyazlığına dönmesini sağlayabilirsiniz.
Diş beyazlatma, bilimin estetik ve kozmetik olarak bize kazandırdığı avantajlardan biridir. Düzgün tekniklerle ve düzgün ürünlerle alınan sonuçlar gerçekten tatmin edici ve güzeldir.

Ağız ülseri
Ülser denilince, akla sadece mide ve bağırsaklar gelmemeli. Ülserin pek çok çeşidi var
Bunlardan biri de ağız ülseri. Dikkat edilmezse tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Ağızda beyaz noktalar
Ağzınızın iç kısmında kenarları şişkince beyaz noktalar belirir. İçleri cerahat dolu bu noktalar, size hayatı zehir edebilir. Özellikle birşeyler yiyip içerken canınızın acısına dayanmanız zor olur. İşte bu acı kaynağı noktalar, ağız ülserine yakalandığınızı haber verir. Bu hastalığın ihmale gelmeyeceğini hatırlatmakta fayda var.
Ağız ülserinin nedenlerine gelince: Stres, adet günlerinin aksaması ve dişlerin temiz olması için fazla sert bir fırçayla, çok hızlı bir şekilde diş fırçalamak. Bu arada kansızlığın da ağız ülserlerinin nedenleri arasında yer aldığı belirtiliyor. Bu hastalık özellikle genç kadınlarda çok sık görülür. Ama ağız ülseri genellikle iki üç hafta içinde geçer. Bu dönemde ağızın temizliğine özellikle dikkat edilmeli.

Gülmekten korkmayın
Niçin bazı insanlar rahatça gülümserken, diğerleri dişlerini kapatma arzusu içindedir hiç düşündünüz mü?
Size daha güzel bir gülümseme için uygulamanız gereken adımları hatırlatmak istiyoruz.

1) Dişlerinize biraz daha zaman ayırın

Ortalama diş fırçalama süresinizi 2-3 dakikaya çıkarmaya çalışın. Yapılan araştırmalar 2 dakikadan kısa süren fırçalamanın sadece ağızda tat değişikliği yapıp gerçek bir fırçalama olmadığını göstermiştir.

2) Diş ipi kullanma alışkanlığı kazanın
Günde bir kere diş ipi kullanmak, en sık rastlanan çürük tipi olan dişler arası çürüklerden korunmanızı sağlar.

3) Bazı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın
Şeker, cips, kraker, fıstık ezmesi gibi gıdalar hem dişlerinize sıkıca tutunur, hem de çürüğe sebep olan bakterileri hızla üreterek dişlerinizin çürümesini kolaylaştırır.

4) Dişlerinizi sert fırçalamayın
Her üç kişiden ikisi yanlış ve sert fırçalama nedeniyle dişlerine zarar vermektedir. Bu zarar, dişlerde hafif bir hassasiyet olabileceği gibi, dişeti çekilmeleri, dişlerde minik girintiler açılması ya da tüm diş yüzeyinin bozulması gibi sonuçlar doğurabilir.

5) Kahve ve sigara tüketiminizi minimuma indirin

Sigara bilinen zararlarının yanında, diş etlerinizin sağlıklı olmasını- görünmesini önler, dişlerinizi lekeler, ağız içi kanselere davetiye çıkarır ve nefesinizin kötü kokmasına sebep olur.
Kahve ise gülümsemenizin en önemli düşmanlarından biridir, dişlerde lekelenmelere sebep olur.
Özellikle kahveyi çok sıcak içenlerde diş minelerinde minik çatlamalar oluşturarak lekelerin dişlerin içine yerleşmesine neden olur. Şekerli içenlerde ise çürüklerin başlaması kolaylaşır.